Submitted by webadmin on د., 11/14/2016 - 21:27

سیتی‌هال لندن (به انگلیسی: city hall) ساختمان شهرداری لندن و شورای شهر لندن است که در سال ۲۰۰۲ به بهره‌برداری رسیده است.

این ساختمان که در منطقه ساوت‌وارک لندن و در نزدیکی رودخانه تیمز و پل تاور بریج قرار دارد توسط نورمن فاستر طراحی شده است.

نمای ساختمان

ساخت این بنا از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ به طول انجامید. فرم کلی این ساختمان تمام شیشه از یک تخم مرغ ناموزون الهام گرفته شده است’ارتفاع ان متر است که در طبقه حل شده وطبقات به صورت پلکانی روی هم قرار گرفته‌اند که باعث مایل بودن فرم کلی بنا شده‌اند. در نمای جنوبی ساختمان ۳ پانل مثلثی شیشه‌ای در هم فرو رفته وجود دارد که قسمتهای اداری ساختمان را به سمت رود تایمز باز می‌کند و نماهای دیگر شامل نوارهای شیشه‌ای جهت انتقال نور خورشید به درون فضاها می‌باشند.

۳۸۴۴ پنل شیشه‌ای سه بعدی که سطحی معادل ۷۳۰۰ متر مربع را پوشش می‌دهند. کانسپت طرح استفاده از پوشش‌های فلزی در نما برای همساز بودن با محیط زیست می‌باشد. دو تیپ روکش فلزی استفاده شده است:۱- پرده‌های دیواری فلزی در قسمت اداری که از پنل‌های ۱/۵ متری متحرک، که برای تنظیم نور و تهویه در جبهه جنوبی ساختمان به صورت برقی باز و بسته می‌شوند. ۲-استیل‌های ثابت و شیشه‌های ثابت در قسمت عمومی در جبهه شمالی ساحتمان که به صورت دستی قابل تغییر می‌باشد.[۲]

طراحی داخلی ساختمان

در داخل ساختمان یک رمپ به طول تعبیه شده که کل ارتفاع ساختمان را در بر گرفته است وپایین‌ترین طبقه که محل تشکیل مجلس شورای شهر است را به بالاترین طبقه که دارای امفی تیاترومراکز تجاری و بالکنی با چشم اندار ۳۶۰ درجه می‌باشد وصل می‌کند. پلان هر طبقه نیزبصورت دایره طراحی شده که به صورت پلکانی روی هم قرار گرفته‌اند. استفاده از پلان باز و انعطاف‌پذیری فضاها یکی دیگر از شاخصه‌های کارایی ساختمان می‌باشد، که می‌توان در زمان‌های مختلف، کاربری‌های مختلف وعملکردهای گوناگون به فضا اختصاص داد. ساختمان دارای ۱۵۴اتاق اداری با فضاهای قابل انعطاف می‌باشد. ایجاد فضای متخلخل و شفاف در قسمت عمومی باعث دید بیشتر و مشارکت مردم و ایجاد دموکراسی می‌شود.[۲]

ویژگی معماری پایدار

۱-فرم ساختمان

کروی بودن فرم ساختمان باعث شده که ۲۵٪ سطح کمتری در مقایسه با ساختمان‌های ۴ گوش در معرض نور خورشید قرار گیرد. همچنین فرم پلکانی بنا باعث شده هر طبقه روی طبقه زیرین خود سایه اندازی کرده و مقدار نور کنترل شده‌ای وارد ساختمان شود. این فرم پلکانی ساختمان با شیب ۳۱ درجه در نمای جنوبی به عقب رفته، که در فصل تابستان از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری می‌کند ودر زمستان به دلیل کم بودن زاویه تابش خورشید، استفاده از تابش مستقیم آفتاب را میسر می‌نماید.

۲-استفاده مجدد از انرژی ذخیره شده

کلیه لامپ‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای در کل مجموعه قادر به دریافت گرمای موجود در فضا و تأمین مجدد انرژی ساختمان هستند.

۳-تأمین انرژی و اب آشامیدنی بوسیله پمپاژ آبهای زیر زمینی

ساختمان مجلس شورای شهر لندن روی سفره اب زیرزمینی لندن واقع شده همین امر باعث می‌شود که گرمای اضافی موجود در کل فضا بصورت اب گرم از طریق لوله کشی در سفره اب زیرزمینی ذخیره شود و در مواقع لزوم از طریق پمپاژ اب برای مصارفی همچون راه‌اندازی سیستمهای سرمایشی وابیاری فضای سبز استفاده می‌شود.

۴-استفاده از پنل‌های خورشیدی

سقف مجموعه توسط قاب‌های فتوولتاییک پوشیده شده. در طول روز این پنل‌ها نور خورشید تابیده شده به خود را ذخیره کرده و از همین طریق در شب انرژی برق مورد نیاز مجموعه را تأمین می‌کنند.

۵-استفاده از مصالح تجدید پذیر

نه تنها ساختار برای معماری مهم است، بلکه برای بهینه‌سازی در استفاده از مواد اولیه نیز مهم است و در کنار زیبایی شناسی و عملکرد، کمک به پایداری ساختمان می‌نماید. استفاده از مصالح تجدید پذیر مثل بتن، فولاد و شیشه و استفاده از مواد بازیافتی مثل فرش لاستیکی با روکش فلزی یکی دیگر از ویژگی‌های معماری پایدار ساختمان سیتی هال لندن می‌باشد.[۲]

نتیجه‌گیری

کلیه ویژگی‌های ذکر شده باعث شده است که مصرف انرژی این مجموعه به میزان ۷۵٪ نسبت به سایر ساختمان‌های اداری مرتفع دیگرکاهش یابد.[۳]

قیمت
رایگان
نوع و ساختار فایل
دانلود فایل
پیوست اندازه
دانلود فایل428.94 کیلوبایت 428.94 کیلوبایت
گروه بندی
د., 11/14/2016 - 21:27